Diyet

Zerdeçal Nedir, Nerelerde Yetişir?

Zerdeçal bitkisi Hindistan, Çin ve Güney Doğu Asya’da yetiştirilir. Yemeklerde baharat ve koruyucu gıda olarak kullanılır. Alternatif tıp dünyasında şifalı bitki olarak yerini her zaman korumuştur. Yemeğe tat katma dışında birçok alanda kullanılan zerdeçal halk arasında Hint safranı olarak bilinir.  Zerdeçal potasyum, demir, manganez mineralleri, C vitamini ve B6 vitamin bakımından zengin bir şifalı bitkidir. Cilt sağlığına faydaları nedeniyle kozmetik ürünlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Zerdeçal ayrıca mide ekşimesi, mide ağrısı, Crohn hastalığı, kabızlık, safra kesesi hastalığı, kolesterol ve bağırsak sendromu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

  • İltihaplanmayı Giderir.

Zerdeçal vücutta meydana gelen iltihaplanmalara karşı çok etkilidir. İltihaplanma etkisi ile oluşan cilt tahrişlerinin kısa sürede iyileşmesini sağlar.

  • Kalp sağlığına iyi gelir.

Kalp hastalıkları riskini azaltır. Antioksidan özelliği ile kanseri önleme gibi pek özellikleri vardır.  Depresyonda olan kişiler için antidepresan kadar etkili olan zerdeçal kronik yorgunluğu giderir.

  • Zerdeçaldan Kimler Uzak Durmalı

Zerdeçalın yüksek dozU veya uzun süreli kullanılması sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Bu durum bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar ters etki yapabilir. Bu yüzden hastayken zerdeçal kullanmak isteyen kişiler mutlaka uzman doktorun onayını alması gerekir.

  • Vücut İçin güçlü bir antioksidandır.

Zerdeçal güçlü bir antioksidandır. Vücutta yer alan serbest radikalleri yok eder. Böylece organik maddeler zarar görmeden vücuda direnç sağlanmış olur.  Zerdeçal, yapısı bakımından serbest radikalleri nötralize edip kalp hastalıkları riskini azaltır

  • Kan damarları daha aktif çalışır.

Zerdeçalın ana faydalarından biri de kan damarlarının astarı olarak bilinen endotelin işlevini geliştirir. Endotel, kan pıhtılaşmasını, kan basıncını düzene sokar.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Etkisi

AĞIZ KANSERİ: Curcumin ağız kanserinde kötü huylu hücrelerin büyümesini engeller.

MEME KANSERİ: Curcumin ve piperin, meme kök hücresinin kendini yenilemesini önler.

KOLON KANSERİ: Kolorektal kanserli hastalarda, 6 g curcumin alınması kolon kanser oluşumunu önler.

LÖSEMİ: Curcumin normal hücreleri güçlendirerek lösemi oluşumunu engeller.

AKCİĞER KANSERİ: Zerdeçal antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği ile akciğer hücrelerindeki oksijen radikalini sıfırlar.

PROSTAT KANSERİ:  Mitokondriyal kanser hücresi hasarı yoluyla prostattaki tümörlü hücreleri yok eder.

PANKREAS KANSERİ:  Curcuminin, preklinik pankreas kanserine neden olan tümörün büyümesini engeller.

BEYİN KANSERİ: Curcumin, oldukça agresif bir beyin kanseri olan Glioblastoma tedavi eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir