Genel Sağlık

Tükenmişlik Sendromuda Artık Evrensel Bir Hastalık !

World  Health Organizition (WHO)    çağımızda  birçok kişiyi etkisi altına alan fizyolojik ve ruhsal olarak zayıf hissetme ‘tükenmişlik sendromu’ bir hastalık olarak literatürüne ekledi.

  WHO ya da ülkemizde bilinen adıyla Dünya Sağlık Örgütü     tükenmişlik sendromu Uluslararası Hastalık Sınıflandırması listesine girdi. Böylece Ocak 2020’den itibaren ‘tükenmişlik sendromu’ tıbbi bir bozukluk olarak tanımlanacak.

Hastalık Kendini Nasıl Gösteriyor ?

Bitkinlik ve hiçbir şey yapmama isteği yorgunluk, uyku hali, işle ilgili zihinsel mesafenin artması, olumsuz ya da sinik duygular olarak tanımlanabilir.

 

WHO Bu Duyguların İş Kaynaklı Olabileceğini Belirtti

WHO tükenmişlik sendromunu sadece iş hayatıyla sınırladı. hayatın diğer alanlarındaki stresi tükenmişlik sendromunu kapsamayacak. WHO’dan bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre ilk defa bir sağlık kuruluşunun tükenmişlik sendromunu remi olarak bir hastalık olarak kaydettiğini belirtti.

böylece uluslararası tıp dünyasında da bilimsel olarak  daha geniş çaplı araştırmaların önü açılmış oldu.

Tükenmişlik sendromuyla nasıl başa çıkılır?

yukrıda belirtilen semptomları iş hayatınızda hissediyorsanız uzmanlar tarafından açıklanan  aşağıda derlediğimiz önerilerini değerlendirebilirsiniz.

Her şeyden önce kendinize zaman tanımalısınız

yürüyüş yapma doğayla iç içe olma kitap okuma müzik dinleme vb.… Sizi gerçekten rahatlatıp iyi hissettiren şeyleri bulun ve bunun için kendinize zaman ayırın.

Sevdiğiniz şeyleri yaparak dinlenmeyi tercih edin 

İş dışında tutkuyla yapabileceğiniz, sizi dürtüleyecek ve harekete geçirecek bir şeyler bulun. Hobi, spor, fitness hedefi ya da gönüllü aktiviteler… Burada da amaç rahatlamada olduğu gibi zihninizi işle ilgili düşüncelerden uzaklaştırmak. 

Hayatınızda teknolojik cihazları mümkün oldukça uzak tutmaya çalışın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir