Diyet

Sarımsak Nedir Ve Sarımsak’ın Faydaları

Sarımsak günlük yaşantımızda yaygın olarak kullandığımız sebzelerden birisidir. Basit bir sebze olmanın dışında vücudumuza birçok açıdan fayda sağlar. Vitamin deposu sarımsağın birçok faydası vardır.  Başta kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon olmak üzere pek çok hastalığın iyileşmesine katkı sağlar. Sarımsak içinde yüksek miktarda manganez ve B6, yeterli miktarda C vitamini, bakır, selenyum, fosfor ve B1 ve kalsiyum yer alır. Ayrıca antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olan sarımsak kansere karşı etkili bir şifalı bitkidir.

 

  • Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

 

  • Kemik ve cilt sağlığını destekler.

Kemik, cilt ve saç sağlığı için faydalı bir bitki olan sarımsak, aynı zamanda zengin bir vitamin kaynağıdır.  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanan sarımsak özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı çok etkilidir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketebilen sarımsağı her türlü etli ve sebzeli yemeklerde kullanabilirsiniz.

  • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Sarımsak çok güçlü bir antibiyotiktir.  Bu nedenle başta grip, nezle, astım olmak üzere, öksürük, bronşit, bademcik, romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.

  • Sarımsak ile kan şekerinizi düzene sokabilirsiniz.

Sarımsak kandaki adiponektin seviyesini arttırır. Vücudun açlık kan şekerini dengeler.  Sarımsak vücudun insülin direncini azaltır. Sarımsak yağı özellikle diyabet hastalara uzman doktor kontrolünde verilir. İçindeki bileşenlerle sıtma hastalığına neden olan parazitleri yok eder. Dirençli mikrobiyal hastalıklara karşı çok etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir