Diyet

Propolisin Nedir?

Arılar dünyanın en çalışkan canlılarıdır. Arılar bitkilerden topladıkları reçinemsi maddeler ile propolis üretir. Yunanca bir kelime olan propolis şehrin koruması anlamına gelir. Güçlü bir antioksidan olan propolis genelde halk arasında arı poleni ile karıştırılır. Arı poleni ile propolis farklı şeylerdir. İçeriği ve besin değerleri farklıdır. Arılar propolisi kovandaki mikropları öldürmek, kovanda ısı yalıtımı sağlamak ve kovana dışarıdan gelecek saldırıları önlemek için üretirler.  Propolis B1, B2, C ve E vitamini kaynağı olmasının yanı sıra​​,​ ​demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır yönünden zengindir.

 

         Propolisin Faydaları Nedir?

 

  • Bağışıklık sistemine güç verir.

Yapılan araştırmada propolisin düzenli olarak kullanılması insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalanma sıklığını​n​ ve antibiyotik kullanımını azaltır.

  • Solunum yolu hastalıklarını tedavi eder.

Propolis solunum yolu ve orta kulak enfeksiyon durumlarını önler.  Grip, nezle, zaatüre, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

  • Kanser oluşumunu önler

İçerisinde barındırdığı 300 aktif bileşenle​ kansere karşı savaş açar. Kanser hücrelerin yayılmasını önler. Kemoterapi​ ilaçlarının yan etkilerini hafifletir.

  • Ağız yaralarını iyileştirir.

Ağız içi yaraların iyileşmesine destek olur. Diş çürümesini önler. Uzmanlar ağız ve diş sağlığı için mutlaka propolis tüketilmesini tavsiye eder.

           Propolis nasıl kullanılır?

Suda çözü​nen propolisi süt ile karıştırıp içebilirsiniz.  Suda çözünmeyen propolisi ise bal, pekmez ve yoğurt ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Bal ve arıya karşı alerjiniz varsa propolise karşı da alerji durumunuz oluşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir