Diyet

Kudret Narı Nedir?

Kudret narı kabakgil ailesine ait bir bitki olup olgunlaştıkça meyveleri birbirinden ayrılır.  . Meyvesi önce yeşil olan kudret narı olgunlaştıkça altın sarısı rengine dönüşür. İçinde 20-30 adet koyu kırmızı renkte fasulyeye benzeyen tohum yer alır. İlaç yapımında kullanılan kudret narı evlerde zeytinyağına karıştırılarak tüketilir. Kudret narının anavatanı Hindistan’dır. Afrika, Türkiye ve İtalya gibi ülkelerde yetişir. Ülkemizde ise Yalova ve Bursa bölgelerinde yetiştirilir. Kudret narı sonbahar mevsiminde toplanır. Yüksek oranda e vitamini ve protein içeren kudret narı vücut için faydalı bir bitkidir.

 

Kudret Narının Faydaları

  • Mide sorunlarını düzeltir.

Kudret narı,  kolit, ülser, 12 parmak, gastrit, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıkları tedavi eder.

  • Karaciğer hastalıklarını tedavi eder.

Karaciğeri destekleyen kudret narı karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

  • Cilt sorunlarını giderir.

Kudret narı egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Yara ve iltihapların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

  • Bağırsakların çalışmasını düzenler.

Kudret narı bağırsak tembelliğini yok eder. Tüketilen besinlerin sindirilmesini ve vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağlar.

  • Hücreleri yeniler.

Kudret narı hücrelerin yenilenmesini sağlar. Rahim yaralarını kısa sürede iyileştirir. Yanık yaralarının kısa sürede iyileşmesini sağlar.

 

  • Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Olgunlaşmış kudret narını balla birlikte tüketebilirsiniz. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan kudret narını tabakta ezip üzerine bir miktar bal katarak sabah aç karnına 1 çorba kaşığı tüketin. Kudret narının tazesini bulamadığınız zaman çekirdeğini temizleyip, küçük parçalara ayırın. Parçaları balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışımı hafif sulandırıp tüketebilirsiniz. Şeker hastalarına bu karışım tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir