Diyet

Keçiboynuzu Nedir Ve Faydaları Nelerdir ?

Kafein içermeyen, kalorisi az olan keçiboynuzu sağlıklı yaşam sürmek isteyen herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinlerden birisidir. Birçok faydası ile bize hizmet eden keçiboynuzu, ishalin etkilerini yok eder. İçerdiği yüksek taneler bağırsak sisteminde meydana gelen mukoza zarları üzerindeki büzücü etkiyi önler. Vücudun kolesterol dengesini ayarlayan keçiboynuzu, içerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirir.

A, B, B2, B3 ve D vitaminleriyle kalsiyum, sodyum, potasyum ve fosfor yönünden zengin olan keçiboynuzu zeka gelişimine büyük katkı sağlar.

          Keçiboynuzunun Faydaları

  • Kilo vermenize yardımcı olur.

Keçiboynuzu içeriği zengin lifler ile uzun süre tok kalmanızı sağlar. Lifler kan şekerinizi düzenler. Diyet yapanlara genelde diyet uzmanları keçiboynuzu tüketmelerini tavsiye eder. Uzun süre tok kalarak aşırı beslenmenin önüne geçebilirsiniz. .

  • Soğuk algınlığını tedavi eder.

E vitamini açısından zengin olan keçiboynuzu soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Keçiboynuzu içerisindeki galik asit antiseptik, antialerjik ve aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ses tellerinin iyileşmesini sağlar.

  • Vücudun şeker ihtiyacını giderir.

Keçiboynuzu içinde çikolata gibi kafein teobromin yer almaz.  Bu yüzden çikolata ihtiyacınızı keçiboynuzu tüketerek giderebilirsiniz. Kafein yüksek tansiyona neden olurken keçiboynuzu yüksek tansiyon oluşumunu engeller. Aşırı kafein böbrek üstü bezleri olumsuz etkiler. Kan basıncına eğilimli insanların kafein içeren besinlerden uzak durması gerekir. Keçiboynuzu içeriğindeki yüksek miktar fosfor ile vücudun direncini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir