Diyet

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan otu tarih boyunca tedavi edici bir bitki olarak kullanılmıştır. Yapraklarında bulunan tüp şeklindeki tüylere dokunulduğu zaman içeriğinde bulunan kimyasal asitler cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.  Bu yüzden ısırgan toplarken eldiven takılır.

Isırgan kaynatıldığı zaman kızarma ve kaşındırma gibi özellikleri kaybolur.  Antioksidan, anti mikrobiyal, anti ülser ve ağrı kesici özelliklere sahip ısırgan otu kalp, damar, böbrek ve kemik sağlığı için çok faydalı bir bitkidir.

 

Isırgan otu çay olarak tüketildiği gibi böreği ve çorbası yapılır. Isırgan İçeriğinde histamin, mineraller (kalsiyum, potasyum), A, B2, C, K ve D vitaminleri bulunan ısırgan otu pek çok hastalığa karşı vücudu korur. Isırgan kuzey Asya kökenli bir bitkidir. Dünyanın farklı ülkelerinde yetiştirilir. Yaprak ve kökleri kullanılan ısırgan kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelir.

            Isırgan Otunun Faydaları

  • Toksinlere savaş açar.

Isırgan otu vücuttaki toksinlere karşı savaş açar.  Isırgan çok iyi bir idrar sökücüdür. Vücutta başıboş dolaşan toksinleri vücuttan atar.  Lenf sistemini uyarıp böbreklerdeki fazla toksinleri dışarı atar.

  • Böbrek taşlarını temizler.

Böbrek, safrakesesi ve mesanede oluşan taş ile kumun kolayca atılmasını sağlar. idrar söktürücüdür ve mesaneyi enfeksiyon ve ödemden korur. Dolaşımı arttırır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur

  • Kan hücre üretimini arttırır.

Isırgan otunun içeriğindeki yüksek C vitamini ve demir birleşimi kırmızı kan hücre üretimini arttırır. Isırgan yaraların iyileşmesini hızlandırır. Vücudun enerji seviyesini yükseltir. Kronik yorgunluğu alan ısırgan otu kansızlığa bağlı anemiyi hafifletir.

  • Tansiyon dengesini sağlar.

Isırgan otu çayı düzenli tüketildiğinde tansiyonu düşürür.  Dolaşım sistemindeki gerginliği ve stresi hafifletir.

  • Solunum yolu hastalıklarını iyileştirir.

Isırgan otu saman nezlesi, astım ve diğer mevsimsel alerjileri tedavi eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir