Diyet

Ihlamur Nedir?

Ihlamur ağacının çiçeği, yaprağı ve kabuğu şifalı bitki olarak kullanılır. Hastalandığımız zaman aklımıza ilk olarak ıhlamur kaynatıp içmek gelir. Ilıman iklimi seven ıhlamur ağacı çok hızlı büyür. Ihlamur ağacının boyu 30 metreyi bulur. Ihlamur kışın yapraklarını döker, ilkbahar aylarında yeniden çiçek açar. Ihlamurun yapısında bulunan uçucu yağlar ortama güzel koku yayar.

Ihlamurun Faydaları

  • Vücuda direnç kazandırır.

Ihlamur çayını düzenli tüketmek, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklara karşı vücudu korur. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonu yok eder. Öksürüğe neden olan bakterileri öldürür. Öksürüğü yumuşatıp boğaz tahrişlerini azaltır.

  • Boşaltım sistemini destekler

Ihlamur idrar sökücü etkisiyle, karaciğer ve safra sorunlarını giderir. Terlemeyi sağlayarak vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

  • Stres ve yorgunluğu giderir.

Ihlamur vücut direncini artırır. Kişideki stresi ve yorgunluğu azaltır. Kaygıları ortadan kaldırıp sinirsel gerginliği yok eder. Sakinleştirici etkisi ile rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları olanlar mutlaka ıhlamur tüketmelidir.

  • Kalp ağrısına iyi gelir.

Ihlamur kas spazmlarını ve kalp çarpıntısın önler.

  • Sindirim sistemini rahatlatır.

Ihlamur çayı içine limon katıp içmek ödem ve şişkinliği önler. Sindirim sistemini düzene sokan ıhlamur bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir