Diyet

Gençlerin Zayıflamasını Sağlayan Öneriler

Yetişkinlerin kilo sorunu olduğu kadar günümüzde de çocukların ve gençlerin de kilo sorunları vardır. Tarihte çocukların kilo yüzünden yüksek tansiyon ve kiloyla ilgili diğer sağlık sorunları yaşadığını görülmemiştir. Ama günümüzde birçok çocuk aşırı kilo sebebiyle sağlık sorunları yaşamaktadır. Aşırı kiloya sebep olan en önemli faktörlerden biri kötü yeme alışkanlıklarıdır.

Çocuğunuzun kilo aldığını fark ettiyseniz hemen yeme alışkanlıklarını değiştirin ve daha sağlıklı yiyecekler yemesini sağlayın. Çocuğunuzun kilosunu tekrar kontrol altına almak için birkaç öneri:

Çocuklar için kilo verme önerileri:

Televizyon, bilgisayar ve video oyunlarında harcadıkları vakti sınırlandırın.

Çocuğunuza görevler verin. Ev içinde sürekli oturmasını engellemek amacıyla çocuğunuza ev içinde aktif olmasına sağlayacak işler verin.

Ayrıca ev işlerinde de size yardımcı olmasını sağlayın. Böylece hem aktif olur hem de evin düzeninde yardım almış olursunuz.

Çocuğunuzu bir spor takımına katılması konusunda cesaretlendirin. Spor yapmak herkese göre değildir ama çocuklar genellikle spor yaparken hem eğlenirler hem de formda kalırlar. Spor yapan çocukların %75’i aşırı kilo sorunu yaşamazlar. Öncelikle çocuğunuza hangi sporu yapmak istediğini sorun. İstemediği sporlara yönlendirmeyin.

Çocuğunuzu yürüyüş yapması ya da bisiklet sürmesi konusunda cesaretlendirin. Eğer mümkünse okul evinize yakınsa çocuğunuzu otobüs ya da arabayla gitmek yerine bisikletle gitmesi konusunda teşvik edin. Yürüyüş yapmayı sevmiyorsa ailecek spor yapmayı deneyin. Beraber yürüyüşe çıkın belki bu şekilde yürümeye karşı olan isteği artabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir