Sağlık Yazıları

Elektrokardiyografi (EKG) Nedir

Kalbin elektriksel etkinliğinin özel kâğıtlara yazdırılma işlemine elektrokardiyografi (EKG) denilmektedir. Kalbin elektriksel etkinliği deriye yerleştirilmekte olan ufak metal diskler (elektrotlar) aracılığı ile değerlendirilir. Elektrotlar hasta bireyin göğsüne, kollarına ve bacaklarına yerleştirilir. Elektrotlar, elektriksel etkinliği kağıt üstündeki şekle dönüştüren makineye bağlanmaktadır. Kağıt üzerindeki belirtiler da doktorlar tarafından değerlendirilmektedir. Elektrokardiyografi kalp genişleme durumu, kalp büyüme durumu, kalbe giden kan miktarındaki azalma, yeni ya da eski kalp hasarları, kalp ritim sorunları ve farklı kalp ve kalbi saran zar rahatsızlıkları ile ilgili önem arz eden veriler sunabilmektedir.

EKG Ne Gibi Durumlarda Çekilir?

EKG genelde, göğüs ağrısı beraberinde başvuran hasta bireylerde kalp krizi tanısını koyabilmek, derli toplu ya da düzensiz kalp ritim sorunluluklarını (aritmiler) meydana çıkarmak, efor testi sırasında kalbin elektriksel etkinliğini kaydetmek, kalbi etkileyebilecek farklı ilaçların aktivitelerini ya da yan etkilerini ve mekanik aletlerin (kalıcı olan kalp pili ve benzeri…) fonksiyonlarını değerlendirmek amacı ile yapılmaktadır.

EKG Testi Nasıl yapılır?

EKG makinesi her yere götürülebilir, dolayısıyla her yerde yapılabilmektedir. EKG çekilmesi için hasta bireyin özel şekilde hazırlanmasına gerek bulunmamaktadır. Ağrılı ya da hasta açısından huzursuz edici bir prosedür değildir. EKG çekimi sırasında hasta muayene masasında ya da yatakta sırt üstü yatmaktadır. Hastanın boynundaki, kolundaki ve bileklerinde bulunan bazı takılar çıkarılmalıdır. Lakin çorap varsa çıkarılmalı ya da bilekler ortaya çıkarılacak şekilde sıyrılmalıdır. Özel EKG jeli ya da alkollü pamuk deri beraberinde elektrotlar arasına kaydın daha iyi bulunması için sürülebilmektedir. Çekim sırasında hasta hareket etmemeli ya da konuşmamalıdır. EKG genelde 5-10 dakika içinde çekilmektedir. Tamamıyla ağrısızdır. Elektrotlar ya da iletici jel ilk kullanıldığında soğukluk hissi sunabilmektedir. Elektrotların yerleştirildiği yerlerde kızarıklık ya da hafif derecede ağrı hissedilebilmektedir.

Riskler: EKG çekimi beraberinde herhangi bir risk yoktur. Bu test tamamıyla güvenli bir testtir. Cihaz kalbin elektriksel aktivitesini kaydetmektedir. Cihazdan rahatsız kişiye çeşitli elektriksel uyarılar gitmemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir