Genel Sağlık

DSÖ Ebola Aşısının Yüksek Risk Seviyesinde Olan Ülkelerde Kullanınımın Önünü Açıyor

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  ebola aşısının yüksek risk barındıran ülkelerde ulaşımını kolaylaştırmak ruhsatlandırılması, erişimi ve dağıtımı hız vermek  için önemli adımlar atıyor.  DSÖ tarafından ilk defa bir ön kalifiye süreci bu kadar hızlı gerçekleşti. bu ön kalifiye süreci DSÖ’nün konuya ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

bu süreç aşının güvenlik kalite ve etkinlik yeterlilik testlerinin tamamlanması aşamalarını kapsıyor.

Birlemiş Milletler basın ilişkileri ve uluslararası aşı ittifakı DSÖ tarafından sürecin hızlandırılmasına yardımcı olabilir. DSÖ genel sekreteri  Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ” Hayati öneme sahip bu aşıya ulaşabilmeleri için ihtiyaç sahipleri için atılan büyük bir adım ” ifadelerini kullandı. Aşının ön yeterlilik ve terapotik değerlendirmelerinin önemli ölçüde tamamlandığı ve hiç bir olumsuz sonuçla karşılaşılmadığı açıklandı. Bu sonuçlara göre ebola virüsünün  hayati tehlike kategorisinden çıkacağı ve ebolaya karşı önemli ve etkili bir tedavi sürecinin başlayacağı duyuruldu.

Enjekte edilebilen Ebola aşısı sadece  Ervebo ve merck   tarafından üretilmektedir (Kanada ve ABD  dışında MSD olarak bilinir). İnsanları Ebola Zaire virüsünden korumak için şimdiye kadar geliştirilen en etkili olduğu gösterilmiştir ve DSÖ Stratejik Danışma Grubu (SAGE) tarafından daha geniş bir Ebola İle Mücadele grubunun bir parçası olarak aşılar önerilmektedir.bu karala birlikte aşıların ilerleyen süreçte bulunması da kolay hale gelse de , lisans sahibi dozlara ulaşım en erken 2020 ortalarında olacak. Bu duyuru,Bu duyuru için açıklanma süresi avrupa ilaç komisyonunun standartları açıklamasından 48 saat sonra gerçekleşir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir