Diyet

Çörek Otu Nedir ?

 

Çörek Otu Nedir ?

Çörek otu tarih boyunca tıp dünyasında en çok kullanılan şifalı bitkilerden birisi olmuştur. Pek çok sağlık sorununa deva olan çörek otu için ölümden başka her şeye şifa denmiştir. Üzerinde en çok araştırma yapılan şifalı bitkilerden birisi olan çörek otunun birçok faydası var.  Kleopatra tarafından güzellik iksiri yapımında kullanılan çörek otu aynı zamanda karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Çörek otunun iyi geldiği hastalıklar arasında, diyabet, kolesterol, sedef ve egzama, alerjiler, alzheimer, sindirim sorunları yer alır.

 

Çörek Otunun Faydaları

  • Alerjik rahatsızlıkları giderir.

Çörek otu alerjik rinit tedavisinde çok etkilidir. Alerji sorunu ortaya çıkan durumları giderir. Burun tıkanıklığı, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik durumları giderir.

  • Alzheimer tedavisinde etkilidir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çörek otunun Alzheimer tedavisinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

  • Dikkat seviyesini yükseltir.

Çörek otu dikkat ve konsantrasyonu arttırır. Çörek otu kullanan kişilerin işlerine daha iyi adapte olup dikkatlerini daha uzun süre korudukları gözlemlenmiştir.

  • Akciğer sorunlarını giderir.

Çörek otunun tüketilmesi akciğer sorunlarını giderir. Astın hastalarındaki hışıltılı solunum sorununu giderir. Bronşite iyi gelen çörek otu aynı zamanda ifrazatı boşaltıp solunum borusunu genişletir.

  • Kan basıncını düzene sokar.

Günde iki kez tüketilen çörek otu yüksek kolesterolü olan kişilerdeki kötü kolesterolü azaltır.  Çörek otunu 12 hafta günde 1-2 gr kullanman kişilerin kan basınç seviyesi düzelir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir