Genel Sağlık

Çiriş Otu Nedir Ve Faydaları

Beyaz çiçekleri ile kolayca ayırt edilen çiriş otu çok faydalı şifalı bitkilerden birisidir. Çiçeksiz kısmı pırasayı andırdığı için halk arasında yaban pırasası adını almıştır. Çiriş otuna farklı yörelerde kirkiş otu, kırgıç ve güllük de denilmiştir. Çiriş otu Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Hava koşullarına karşı çok dayanıklı olan çiriş otu Nisan- Mayıs aylarında üretilir.

Çiriş Otunun Faydaları

 

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çiriş otu c vitamini bakımından zengindir. Bu yüzden vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip, vücudu hastalıklara karşı korur.

  • Adet düzensizliğini giderir.

Çiriş otu adet düzensizliklerini azaltır. Regl döneminin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlar. Vajinal akıntı sorununu yok eder.  İdrar yolu enfeksiyonlarını kısa sürede iyileştirir.

  • Cilt sorunlarına iyi gelir.

Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarını kısa sürede çözer.

  • Saç dökülmesini önler.

Çiriş otunun içindeki vitaminler saç dökülmesini önler. Saç köklerini güçlendiren çiriş otu aynı zamanda saç kıran gibi ciddi saç sorunlarını giderir.

  • Basura iyi gelir.

Çiriş otu basur tedavisi görenlere uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

  • Süt artışı sağlar.

Çiriş otunu kullanan emziren kadınların süt üretimi artar.

  • Çiriş otu nasıl tüketilir?

Çiriş otu değişik şekillerde tüketilir. Çiriş otunu diğer otlarla karıştırıp börek yapabilirsiniz. Kiriş otunu sıcak suda demleyip çay gibi de tüketebilirsiniz. Saç sağlığınız için sıcak su içinde kiriş otunu bekletip karışım ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Egzama ve sivilceli bölgelere çiriş otunu sürmek egzama ve sivilceye iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir