Sağlık Yazıları

Bitki Çayları Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eski zamanlarda sadece aktarda bulunabilen ve hazırlanması daha zor olan bitki özü çayları, günümüzde hazır bir şekilde pek çok markette  bulunuyor. Kalp sıkışması rahatsızlığı olan bireylerde ada çayının bir fincanı bile rahatsız edebilirken, kontrolsüz olarak kullanımı veya birden fazla karıştırılarak içilen çaylar mevcut hastalıkları  tetikleyebiliyor. Bitki özlü ürünler, bilinçli bir şekilde  tüketilmediği takdirde özellikle karaciğer, böbrek ve kalp gibi organların çalışması için risk içerebiliyor.

Bitki özlü çayların sağlıklı gibi görünüp gerçekte zararlı olma ihtimaline değinen aktarlar, çayların bir biriyle karıştırıldığı zaman faydasını  kaybettiğini dile belirtti. Genelde yapılan en büyük yanlışın ıhlamur, zerdeçal, zencefil  tarçın, kuşburnu, ada çayı vb. bitki özlerini harmanlamak olduğunu belirten  aktarlar, “Bu bitkileri ayrı ayrı kullanırsak daha faydalı olur, daha çok etkisini görürüz.

Şifalı bitkiler nasıl verimli kullanılır?

Mesela ada çayı yalnız başına tüketildiği zaman boğaz enfeksiyonuna, iltihaba çok faydalı geliyor. Fakat bununla birlikte kuşburnu, ada çayı, zencefil, tarçın, zerdeçal vb. bunlar beraber tüketildiği zaman faydaları azalıyor. Niçin? Kaynama zamanları farklı. Şifa elde edemiyoruz. Zararlı tarafı diğer ürünlerde var. Örneğin hindibada, civan perçeminde, bunlar karaciğer salgılarını etki ettiği için ilaç tüketiminde bunların tüketilmesi metabolizma için sıkıntı. Fayda vermekten çok zarar veriyor” dedi.

Toplum içindeki en önemli hatanın hastalığın nedenini ya da ne arayla kullanılacağını bilmemekten kaynaklandığını  aktaran aktarlar, “Mesela rahatsızlık ne, karaciğer yağlanması var. Bu rahatsızlığa ne iyi gelir? Deve dikeni tohumu tüketmek iyi gelir. Bu ürünü ne kadar kullanabilirim? Geliyor hemen aktara, ‘ 50 gram deve dikeni tohumu istiyorum, bunu kullanayım, rahatsızlığım geçsin.’ Böyle bir çözüm yok zaten. 50 gram ilaçla da kimse derman bulamaz” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir